Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy muszę sterylizować narzędzia, jeśli prowadzę salon kosmetyczny/tatuażu/piercingu?

Tak. Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. nr 234, poz 1570 z późn. zm. roz 3. Art.16.) oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów sanitarnych dla salonów kosmetycznych, wszelkie narzędzia wielokrotnego użycia, które mogą naruszyć ciągłość tkanek, muszą być poddane procesowi dekontaminacji przed ponownym zastosowaniem. Proces ten obejmuje: mycie, dezynfekcję oraz sterylizację.

Dezynfekuję narzędzia po każdym użyciu. Czy potrzebuję sterylizacji?

Tak. Dezynfekcja nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa korzystania z użytych narzędzi. Zgodnie z wymogami prawnymi narzędzia kosmetyczne wielokrotnego użytku muszą być poddane kompleksowemu procesowi dekontaminacji, który obejmuje mycie, dezynfekcję i sterylizację. Tylko dekontaminacja gwarantuje najwyższą higienę i bezpieczeństwo pracy.

Czy sterylizacja miesięczna w ramach abonamentu jest tańsza od sterylizacji własnym autoklawem?

Tak. Biorąc pod uwagę duży koszt zakupu własnego autoklawu (ok. 6000 zł), wszystkich akcesoriów niezbędnych do sterylizacji (rękawy, woda destylowana, testy prawidłowości procesu sterylizacji, metkownica, myjka ultradźwiękowa itd.), amortyzacji sprzętu i corocznych obowiązkowych przeglądów zlecenie sterylizacji miesięcznej jest wygodniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem, które pozwoli nam zaoszczędzić ok. 550-100 zł co miesiąc.

Ile kosztuje miesięcznie sterylizacja w ramach abonamentu?

Kosz miesięcznej sterylizacji jest uzależniony od ilości narzędzi poddawanych sterylizacji. W SN Studio proponujemy szeroki zakres pakietów dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Ceny miesięcznej sterylizacji narzędzi wynoszą już od 70 zł na miesiąc do10 narzędzi.

Jakie są konsekwencje braku sterylizacji narzędzi kosmetycznych?

Brak sterylizacji narzędzi kosmetycznych jest naruszeniem prawa i niestosowaniem się do obowiązujących wymogów sanitarnych dla salonów kosmetycznych. Wiąże się to z karami finansowymi nałożonymi przez Sanepid oraz zamknięciem lokalu do czasu dostosowania wyposażenia salonu do obowiązujących wymogów sanitarnych. Korzystanie z niesterylnych narzędzi niesie ze sobą także ogromne ryzyko zakażenia klienta. W przypadku postępowania sądowego kwoty odszkodowania z tytułu wystąpienia błędu medycznego zaczynają się od 300. 000 zł wzwyż.

Jak często powinno się sterylizować narzędzia?

Narzędzia wielokrotnego użytku powinny być sterylizowane po każdym użyciu.

Czy umowa, którą podpiszę z Wami jest honorowana przez Sanepid?

Tak. Specjalizujemy się w przeprowadzaniu kompleksowej dekontaminacji narzędzi wielokrotnego użytku. Zapewniamy umowę wymaganą przez Sanepid, która jest poświadczeniem, że Twój salon sterylizuje narzędzia wielorazowego użytku mogące naruszyć ciągłość tkanki. Umowa ta potwierdza stosowanie przepisów prawa w zakresie świadczonych usług oraz jest niezbędna podczas kontroli Sanepidu.

Jak zdobyć certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo korzystania z usług mojego salonu?

W momencie podjęcia współpracy otrzymasz od nas certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo korzystania z usług Twojego salonu. Certyfikat jest dowodem dla klientów, że narzędzia używane w Twoim salonie są sterylizowane, co gwarantuje 100% bezpieczeństwa świadczonych usług.

Masz dodatkowe pytania na temat sterylizacji narzędzi ?

Zobacz też :